Levandule – rostlinka dobrá nejen pro vytvoření příjemné atmosféry, ale i pro organismus
Levandule vyvolává vzpomínky na dovolenou, pocity pohody. Zklidňuje třeba v podobě esenciálního oleje, ale využít ji můžete i v kuchyni.
Středomořská rostlina levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je velmi oblíbená na našich zahradách. I z dovolených si vozíme voňavé pytlíčky, abychom si i během roku vzpomněli na krásnou dobu plnou pohody. Vytrvalý polokeř kouzelně kvete typickými modrofialovými kvítky od července do srpna. Pokud chcete levanduli využít, nastříhejte ji těsně před rozkvetem. Když rostlinu sázíte, vybírejte lehkou a sušší písčitou zem.
Levandule zklidňuje psychiku
Levandule se využívá v aromaterapii. Známé jsou její zklidňující a přitom povzbuzující účinky. Esenciální olej poskytuje skutečnou relaxaci a uvolnění. Proto vyniká svými tišícími, uklidňujícími a povzbuzujícími účinky. Často pytlíčky levandule necháváme u polštáře, abychom se mohli nechat ukolébat její vůní před spánkem.
Levandulová vůně nejen zklidňuje psychiku, ale i tlumí bolest jako jsou menstruační nebo svalové křeče. Pomůže koupel v kapkách oleje.
Levandule je častou příměsí kosmetických produktů. Protože zklidňuje, dává se do koupelových solí nebo pěn. Levandule bývá také součástí toaletních vod a parfémů.
Levandule na pokožku
Místo levandule je i v pleťových krémech, kde zklidňuje a působí proti akné. Výjimkou není ani využití v šamponech, kde ve kterých působí proti lupům a také proti mastné pokožce.
A nakonec pro zklidňující účinky se také hodí na podrážděnou pokožku, ať už je to po bodnutí hmyzem nebo na uklidnění po slunění, případně drobnému popálení.
Levandule v kuchyni
Levandule může provonět nejen koláče, s květy se dá i zdobit. Nasekané květy se hodí i na maso při grilování. Protože je součástí provensálského koření, můžete ji dávat tam, kde je tymián, rozmarýn, majoránka, oregano nebo třeba saturejka.
Připravit si můžete levandulový čaj. Má močopudné a protizánětlivé účinky. Pomáhá při bolestech hlavy, migrénách, na zklidnění, při nervozitě. Prospívá ale také při trávení (proti plynatosti, nechutenství nebo žaludečních kolikách). Podporuje činnost jater a žlučníku.
Pozor na silnější dávkování, které by mohlo škodit. Uvádí se, že čaj není vhodný pro malé děti, těhotné a kojící ženy.
Levandule v šatníku
Silně aromatická vůně se nelíbí molům. Proto se dávají voňavé produkty do šatníku, aby tento hmyz vyhnaly. Aroma se ale nelíbí ani ostatnímu hmyzu, proto se v létě hodí do oken a ke dveřím.
Napsat komentář