Oranžová na každém rohu aneb dýně není jen Halloween
Dýně neboli tykev obecná je jednoletá keříčková zelenina. Stala se symbolem podzimu a také si ji čím dál více připomínáme jako symbol anglosaského lidového svátku Halloweenu.
Obsahuje plno vitamínů, minerálních látek (železo, hořčík, draslík) a navíc alfa a betakaroten. A šetří vaše cévy a srdce díky velmi nízkému obsahu tuku a sodíku. Obsahuje citrulin, který podporuje látkovou výměnu.
Účinné látky obsažené v dýni se podílí na snižování krevního tlaku, močopudně, má protirakovinné účinky, ale je také mírně projímavá. Díky vysokému obsahu antioxidantů posiluje imunitní systém.
Semínka obsahují velký podíl nenasycených mastných kyselin a nukleové kyseliny důležité pro regeneraci a zdravý růst.
Dýně je bohatá na vlákninu, její konzumace je vhodná také tehdy, když si přejete zhubnout. Dávejte si k hlavnímu jídlu pokrm z dýně a budete brzy vidět výsledek.
I semínka jsou u dýně důležitá. Třeba jako prevence močového zánětu.
Druhy
Dýní je mnoho druhů, mezi známé patří:
- Hokkaido: malé, ca. 2 kg, červená případně zelená barva, před tepelnou úpravou se neloupou.
- Špagetová dýně: kulovitá nebo protáhlá, žlutá a oranžová barva, vláknitá dužnina se dá použít do polévky nebo k pečení.
- Goliáš: velkoplodá, do ca. 30 kg, oranžová, kvůli velkému obsahu vody se nehodí pro skladování.
- Muškátová dýně: krémová až hnědá barva s oranžovou dužinou.
- Máslová dýně: hruškovitý tvar, v Evropě méně známá.
- Rondini: žluté nebo zelené, chuť mezi dýní a cuketou, výborná na vaření
Pěstování
Dýni si můžeme vypěstovat sami ze semen. V tom případě na záhon předpěstované rostlinky dávejte do hodně kompostované hlíny nebo přímo na kompost asi v květnu. Dbejte na to, aby byla dobře zalitá a okopávejte. Také myslete na to, že každá rostlina potřebuje poměrně hodně prostoru. Plody podkládejte miskou nebo kusem plachty, aby nezačala plesnivět.
Slupka dýně má hladkou a tvrdou slupku. Zaschlá a zdřevnatělá stopka znamená, že dýně je zralá.
Sklízejí se začátkem podzimu, dejte pozor na první mrazíky, aby vám nezničily úrodu. Po sklizení se dosušují. Venku nebo v případě dešťů doma v teple (nejlépe u kamen, max. 30°C ). Dýně, speciálně okrasné, nechávejte a na sluníčku a přitom je občas obraťte.
Kompost, kde byla dýně, pak už není tolik bohatý na živiny.
Nákup
Případně si dýni na podzim (v období od října do listopadu) zakupte třeba přímo od pěstitelů.
Dýně by měla být neponičená, sytě vybarvená.
Skladování
Dýně skladujte v chladnu a suchu, pokud ji dáte do sklepa, nesmí být vlhký. Ideální teplota je +/-15°C. Pokud máte dýní víc, dbejte na to, aby se nedotýkaly. Kontrolujte také, jestli se nekazí, případně zkaženou odstraňte. Vydrží i několik měsíců.
Rozkrojená dýně vydrží v lednici maximálně týden. Pro nejlepší výsledek ji obalte folií.
Využití v kuchyni
S využitím dýně v kuchyni máte velmi široké pole působnosti.
Jaké koření můžete použít k dýni? Kari, muškátový oříšek, bobkový list, tymián, pepř, zázvor, pepř, případně na dochucení sójová omáčka.
Konzumuje se jak dužnina, tak i semena.
Má velmi jemnou, nasládlou a lehce oříškovou chuť.
Od vaření, pečení a zapékání po zavařování. Výborná je nejen ve sladkých, ale i ve slaných jídlech a moučnících. Kromě toho jsou oblíbené krémové polévky nebo je vhodná přidávat do omáček hlavně na těstoviny. Grilovaná dýně je také oblíbenou pochoutkou ať už samotná nebo jako příloha k masu.
Uvařte si třeba:
Dýňová polévka
ca. 50 dkg dýně, 1 l zeleninového vývaru, 1 dl smetany, 1 cibule, sůl, pepř, případně 1 ks čerstvé chilli papričky
Oloupejte dýni (například máslovou), odstraňte semínka a dužninu nakrájejte na kostičky. Osmahněte cibuli a do připraveného vývaru přidejte (pokud nevaříte pro děti a chcete se prohřát) nadrobno pokrájenou chilli papričku, dýni, sůl, pepř a smetanu. Dejte vařit na cca 20-30 minut. Nakonec rozmixujte do hladkého krému. Polévku můžete na talíři dozdobit lžící ušlehané smetany a třeba opraženými dýňovými semínky.
Polévka je i velmi zajímavá s kuřecím vývarem
A tečka na závěr. Dýně jsou jedlé všechny, včetně okrasných. Dobrou chuť!
Napsat komentář