Rok renesanční šlechty ovládne památky ve správě NPÚ
Ve 30 památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu věnovanou nevýznamnějším renesančním šlechtickým rodům naší historie.
Mars a Venuše otevře sezonu
„Rok renesanční šlechty je po velmi úspěšném Lucemburském roku připomínající odkaz Karla IV. dalším dílem ze série našeho dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů. Symbolicky jej otevírá výstava na Pražském hradě nazvaná Mars a Venuše, na níž se návštěvníkům představí klíčová umělecká díla z časů císaře Rudolfa II., která jsou ve sbírkách hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu,“ zve návštěvníky na novou sezonu generální ředitelka Naďa Gorycková.
Na výstavě jsou zastoupeny obrazy rudolfínských umělců a skvosty nizozemského, francouzského a německého malířství a budou k vidění až do konce dubna.
„Jde většinou o díla, která v průběhu staletí získali velkorysí sběratelé z rodů, jako jsou Valdštejnové, Schwarzenbergové, Pallaviciniové, Kinští, Blümegenové či Czernin-Morzinové. Výstava je však jen zlomkem rozsáhlého odkazu manýristické kultury v českých zemích. Pro poznání dalších pokladů tohoto slavného období je nutné navštívit samotná aristokratická sídla,“ upozorňuje kurátor Roku renesanční šlechty Michal Konečný.
Významné výstavy
Vyvrcholením Roku renesanční šlechty bude výstava Arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský (27. května – konec října) na renesančním zámku Březnice. Výstava věnovaná českému místodržícímu u příležitosti 450. výročí nástupu jeho vlády v Tyrolsku je pořádaná ve spolupráci s Kunsthistorisches Museum Wien.
Koncem června se v moravských Bučovicích otevře zcela nová interaktivní expozice Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu, doplněná o tištěného průvodce.
Do Prahy se Rok renesanční šlechty vrátí v říjnu výstavou Podoby a příběhy, která se bude konat ve spolupráci s Národní galerií v Praze: jedinečná kolekce renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty.
Na hrady a zámky za renesancí
Doprovodné akce pak budou probíhat na dalších třiceti hradech a zámcích po celý rok. Velké Losiny, Uherčice, hrad Pernštejn, Rožmberk, Český Krumlov, Třeboň, Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Vimperk, Telč, Červené Poříčí, Horšovský Týn, Náchod, Opočno, Litomyšl, Slatiňany, Frýdlant, Grabštejn a Benešov nad Ploučnicí přiblíží významné osobnosti z řad renesanční aristokracie, renesanční zámeckou architekturu, nádherné interiéry i spousty příběhů.
Čtenáře čeká vydání menší publikace o renesančních objektech a na podzim vyjde velká reprezentativní publikace Renesanční hrady a zámky ve správě NPÚ.
I tento rok se bude konat Hradozámecká noc, která proběhne poslední srpnovou sobotu – 26. srpna na zámku v Náměšti nad Oslavou. Mimořádně bude otevřena oratoř zámecké kaple s výstavou šestidílné Bible kralické – cenného renesančního tisku, který vznikl za Žerotínů na náměšťském panství.
Zdroj: TZ NPÚ
Napsat komentář