Sherlock Holmes jako výstřední středoškolák a slečna Moriartyová školní outsider
Hra na „co kdyby“ je u spisovatelů velmi oblíbená. „Co kdyby“ Sherlock Holmes byl výstřední středoškolák a slečna Moriartyová školní outsider? Co kdyby byli ne tak obyčejní teenageři, On excentrický kluk, zavřený v laborce, Ona ta holka, co je dobrá na matiku?
Tak nějak asi uvažovala autorka tohohle dílka a sepsala knihu, která vypadá jako mišmaš pubertální romance, detektivky a sociálního dramatu. Protože: chytré Mori zemřela matka a otec to zvládá tak, že se upíjí a mlátí svoje děti. Nejstarší ze sourozenců Mori, aby nějak nemusela myslet na drahý domov, přijme výzvu nejpodivnějšího kluka na škole, že spolu vyšetří vraždu otce jejich spolužačky. (Ta mimochodem randí s klukem jménem John Watson.) Ačkoli se dohodli na naprosté otevřenosti ohledně stop k případu, Mori si leccos nechává pro sebe, protože vražda nějak souvisí s její matkou. Sherlock to nemusí vědět. Tajnosti ale nezabrání tomu, aby se jejich zvláštní spojenectví změnilo v něco víc atp…
Zajímalo mě, o jak jednoduchý příběh půjde. Zápletka s vraždou byla obyčejná. To, že si autorka „vypůjčila“ charaktery klasické literatury, dávalo tušit, kam to celé směřuje, takže tu ani moc prostoru k nějakým šokujícím zvratům nebylo. To samé s horoucím vztahem. Najednou jsem ale zjistila, že už jsem v půlce knihy. Že by mě chytlo klišovité rodinné drama s otcem násilníkem? Nebo jsem si chtěla potvrdit podezření ohledně pachatele? Možná zahrála na citlivou strunu urputná snaha hlavní hrdinky vyrovnat se se ztrátou mamky. Anebo jsem v jádru pubertálnější, než se zdá…
V lecčems totiž příběh překvapil. Jednak tu mladistvý detektiv hraje jen druhé housle, dramaticky si prohrabuje vlasy a vrhá pohledy. Hlavní postavou tu je slečna Moriartyová, která je také vypravěčkou. Čehož jsem se také bála – mohlo se to zvrhnout v pubertální uhihňanost. Naštěstí se tak nestalo, naopak příběh ke konci tak potemněl, až si člověk říkal, pro jakou věkovou kategorii vlastně kniha je…
Když si úplně a naprosto odmyslíme jakékoli spojení s Doylem, dá se tahle kniha číst jako teenagerovská studie o tom, jak se z hodný holky stane zlá – a ani její pravidelmilovný přítel s tím nic nenadělá. Sestup je to však pozvolný, protože tohle je teprve první díl chystané série. K mému velkému překvapení to nebylo až tak špatné, nejhorší jsou asi ty přezdívky…
Originál: Lock & Mori, 2015
Překlad: Zuzana Bičíková
Vydal: CooBoo, 2016
237 stran
Napsat komentář