Nejlepší světové umění opět oslní Prahu ve světelné show
Chystáte se na světelný festival do Prahy? SIGNAL festival již potřetí přiváží to nejlepší světové umění. Letos návštěvníky čeká několik programových novinek. Od 15. do 18. října se rozsvítí historické centrum Prahy, které nabídne divákům celkem 21 světelných instalací.
Slavnostní zahájení festivalu světla SIGNAL proběhne ve čtvrtek 15. 10. 2015 v 19 hodin na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.
Při této podívané potěší například tři velkolepé videomappingy, z nichž jeden bude trojrozměrný a diváky s 3D brýlemi vtáhne do abstraktního světa světelného umění. Na několika lokacích budou moci světlo dokonce ovládat sami návštěvníci: pohybem, hlasem nebo novými technologiemi. Lákadlem jsou také monumentální světelné projekty jako obří světelná síť, reagující na geografické aspekty Země, umístěná na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem a SIGNAL Dóm na Klárově, uvnitř kterého bude probíhat 360° projekce.
Přinášíme několik nejzajímavějších tipů.
Optické iluze a emoce promítané na stěnách
1) Videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru
Kostel sv. Ludmily letos rozzáří maďarský umělec a průkopník videomappingu, působící pod pseudonymem Bordos Artworks. Projekce s názvem Escape vytvoří na stěnách budovy přesvědčivé humanoidy, kteří si budou diváky jednou podezřívavě prohlížet, jindy se přímo před jejich zraky propadnou kamsi do hlubin prostoru.
2) Videomapping na Palác Kinských na Staroměstském náměstí
Od českého umělce Petra Krejčíka pochází fascinující videomapping s názvem The Dive, který byl speciálně vytvořen pro Palác Kinských. S hudebním doprovodem Ondřeje Skaly si bude projekce pohrávat s lidským vnímáním a vědomím, kterému zprostředkuje nejprve iluzi klidné vodní hladiny, následovanou divokou digitální bouří, která vyvrcholí v uhrančivé a znepokojivé záblesky.
3) 3D videomapping na Letohrádek Kinských na Smíchově
Turecká skupina OUCHHH se pokusí vytrhnout LetohrádekKinských z každodenní reality myšlenkou, že veškerý vesmír je založen na algoritmu, díky kterému žijeme v harmonii. Pomocí tohoto algoritmu, abstraktních prvků a primitivních objektů připraví anaglyfickou 3D projekci, pro kterou budou návštěvníci potřebovat speciální 3D brýle. Technologie využívá schopnost lidského oka vnímat pravým okem něco rozdílného než levým, umožní tak návštěvníkům unikátní audiovizuální zážitek.
I Vy si budete moci pohrát se světlem
Na Piazzetě Národního divadla roztančí světelné kostky herci, tanečníci i pohybově nadaní diváci, tváře návštěvníků se zobrazí na stěnách Šítkovské věže a pouhým hlasem se rozsvítí vnitřek pomníku na Letné.
4) Interaktivní světelný tunel v podzemí bývalého pomníku Stalin
Za pozornost určitě stojí i instalace Resonant francouzského umělce Nohista. Ten se specializuje na experimentální tvorbu, ve které propojuje lidské schopnosti se světelnými prvky. Diváci budou nejen moci být u toho, ale také spoluvytvářet. Uvnitř bývalého pomníku Stalin totiž vznikne temný tunel plný LED žárovek, kde bude moci každý rozpohybovat světlo pomocí vlastního hlasu a vytvořit tak jedinečnou kompozici světelných efektů.
5) Tváře návštěvníků promítané na Šítkovskou věž u Mánesu
Neméně atraktivní bude i Šítkovská věž, na kterou se budou prostřednictvím technologie RealSense od společnosti Intel zobrazovat 3D projekce tváří jednotlivých návštěvníků. Každý vizualizaci své tváře může doplnit i několika efekty, jako například iluzí bourání věže nebo odkrývání cest do jejích útrob.
Jedinečné světelné instalace
Nad náměstím Jana Palacha bude dokonce plout světelná rybářská síť. Mezi festivalové instalace se po roční pauze vrací také Petřínská rozhledna. Velmi očekávaný festivalový zážitek je připraven v SIGNAL dómu.
6) 70metrová světelná síť před Rudolfinem
Uniknout by návštěvníkům nemělo ani fascinující dílo americké umělkyně Janet Echelman. Proslavila se především schopností přetvářet a obohatit městský vzdušný prostor pestrobarevnými sítěmi reagujícími na okolní prostředí, vítr, vodu i slunce. Velkolepá 70metrová instalace se bude během SIGNAL festivalu vznášet nad hlavami diváků na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem, nevšední světelná hra měnících se kontrastních barev.
7) Kupole velikosti pětipatrového domu s interiérovou projekcí na Klárově
Monumentální instalace Sphere – unikátní nafukovací kupole o velikosti 5patrového domu bude stát po dobu konání festivalu na Klárově. Na její vnitřní stěnu se po celé její ploše bude promítat dechberoucí 360° audiovizuální show francouzského umělce Joanieho Lemerciera.
Dechberoucí patnáctiminutová audiovizuální show bude promítaná na vnitřek SIGNAL Dómu na Klárově, který byl speciálně postaven pro letošní festival. Vstupenky na projekci jsou k dostání na místě za 190 Kč. „Světelná instalace Nimbes je jednou z nejočekávanějších instalací letošního ročníku. Kapacita SIGNAL Dómu je však omezená na 250 osob a projekce bude spouštěna každých 45 minut. To znamená, že tuto instalaci bude mít možnost vidět během čtyř dní festivalu necelých 10 000 návštěvníků. Z tohoto důvodu jsme zavedli pro Nimbes na SIGNAL festivalu úplně poprvé vstupné,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.
8) Petřínská rozhledna jako mořská medúza
Opět bude rozsvícena Petřínská rozhledna, která byla jednou z nejoblíbenějších lokací prvního ročníku. Letošní světelný design pochází z dílny českého studia Belcandor, známého například díky pyrotechnické instalaci na Vítkově v rámci Pražské muzejní noci nebo Light designu baru LaFabrica.
Světelná show bude určitě i letos velkolepá a návštěvníky pohltí svými efekty.
Zdroj: signalfestival.com
Napsat komentář