Šípky jsou velmi zdravé. Jak v nich zachovat co nejvíce látek?
Podzim je tradičně spojen se sběrem řady léčivých rostlin a plodů. Už velmi dlouho mezi ně patří i šípky, po kterých se poohlížíme především tehdy, když na nás padne nachlazení. Jak se o sesbíranou úrodu postarat, aby z ní byl co největší užitek?
Šípky jsou plody plané růže šípkové (Rosa canina). Tento keř krášlí kraje lesů a cest a slunné stráně. V květnu a červnu se pyšní krásnými květy. Využít se ovšem dají i další plané růže a jejich hybridy. Příkladem je třeba růže převislá (Rosa pendulina L.) nebo růže svraskalá (Rosa rugosa THUNB).
Zdroj vitamínů i minerálů
Již naši předkové dokázali velmi dobře využít to, co jim dary přírody nabízely. Užívali je nejen na různé čaje, ale také z nich třeba připravovali marmelády, vína, likéry nebo třeba omáčky.
Šípky jsou cenné především pro vysokou koncentraci vitamínu C. Kromě toho jsou bohaté na karoten lykopenu (výborný antioxidant), provitamin A a na vitaminy skupiny B a vitamin K a P. Obsahují hodnotné minerální látky jako draslík, hořčík, fosfor, železo. Mohou se pochlubit i vydatným množstvím tříslovin, pektinu, flavonoidů, organických kyselin nebo slizových látek.
Využití šípků
Šípek má sladkokyselou chuť a především posiluje organismus. Je velmi vhodný proti nachlazení, virózám a k pročištění organismu. Působí močopudně. Také je prospěšný při revmatizmu a tuhnutí kloubů. Mastný olej z plodů by měl příznivě ovlivňovat hojení jizev a vyhlazování vrásek, speciálně při akné. Protože obsahuje vitamín P neboli rutin, působí na stav žil a posiluje cévní stěny.
Sběr šípků a skladování
V květnu a červnu dopoledne můžete sbírat listy a květy, které pak usušíme na teplém a stinném místě.
Na sběr šípků se vydejte v září až říjnu tam, kde není frekventovaná doprava. Dbejte na to, aby šípky byly suché, jinak by mohly zplesnivět. Měly by také dobře vypadat, tedy být bez hniloby. Sbírat se mají šípky dobře vyzrálé, ale nesmějí být přezrálé. Tehdy totiž obsah vitamínu C zase klesá. Jestliže hodláte šípky zavařovat, mohou být mírně přejité mrazem.
Šípky se dají i sušit. Usušené plody uchováváme v dobře uzavíratelné sklenici. Zvykem našich babiček bylo skladovat šípky v plátěném pytlíku. Ten umístěte na dobře větrané místo. Ideální pro skladování je tmavý a suchý prostor.
Jak sušit šípky
Velmi často se šípky suší. Důkladně je omyjte a zbavte stopek i kališních lístků. Můžete je vložit do sušičky nebo trouby (raději s pootevřenými dvířky), teplota by se měla pohybovat okolo 55 °C. Dobře usušený šípek při rozmáčknutí praská a drtí se, na rozdíl od špatně vysušeného, který jako by pruží. Usušený šípek má tmavě červenou barvu. V takovémto stavu může vydržet i několik let.
Připravte si šípkový čaj
Ideální je připravovat šípkový čaj z čerstvých šípků. Sušením se mírně ničí vitamín C. Co byste ale určitě neměli dělat, pokud si tento cenný vitamín chcete ponechat, je vaření šípků. Maximálně nechte přejít varem, ale nevařte. Spolehněte se spíše na přípravu zastudena.
Zhruba lžíci suchých dobře rozdrcených šípků, tak se nejlépe vyluhují cenné látky, zalijte hrnkem studené vody a nechte od večera do rána stát. Pak už jen ohřejte na snesitelnou teplotu, přeceďte a můžete pít.
V knize Čaje z bylinek a ovoce (Ikar, 2015) doporučuje Rudi Beiser:
Šípkový likér
500 g šípků nechte přes noc zmrazit. Ráno je rozdrťte a vložte do šroubovací lahve. Přidejte 750 ml žitné pálenky, vanilkový lusk a louhujte 2 týdny. Přelijte přes papírový filtr a nakonec přidejte 150 g ohřátého akáciového medu.
Vydejte se na prosluněné louky a nasbírejte si podzimní poklady. Budou se v zimě hodit.
Napsat komentář