Digitální nomádství: I na moderní kočovníky čekají na cestách rizika
Nomádství neboli kočovnictví tvoří nedílnou součást lidské civilizace. Kočovali lovci i sběrači za novou kořistí a obživou. Kočovali honáci stád, ale i obchodní cestující. A mnozí kočují dodnes. Moderní společnost ovšem stvořila další variantu kočovníků — digitální nomádství dnes získává na popularitě a šíří se po celém světě. Pokud vás tento způsob života přitahuje, mohlo by vám přijít vhod pár tipů. Třeba ohledně pojištění na cestách.
Digitální nomádství láká i zavazuje
Spousta současných profesí umožňuje práci, která není přímo vázána na konkrétní místo. Stále více lidí tak hledá možnosti, jak spojit práci „z domova“ s cestováním. Digitální nomádi ovšem necestují za prací, jejich práce totiž cestuje s nimi. Mohou pracovat odkudkoli, hranice pro ně nepředstavují žádný problém. Obvykle si vystačí se svým notebookem, mobilem a slušným internetovým připojením. A to už dnes najdou téměř po celém světě.
Život digitálních nomádů — nebo zkrátka a dobře těch, kteří pracují na dálku ze zahraničí — má ovšem také svá pravidla, která je třeba respektovat. Mezi ně patří i nezbytnost ošetřit si své pojištění tak, aby odpovídalo všem zákonným nárokům a samozřejmě aby moderního „kočovníka“ spolehlivě ochránilo v případě jakékoli nečekané události. Ať už půjde o zdraví, nebo o úhonu materiální.
Jak pojistit digitálního kočovníka
I digitální nomád je cestovatel. A jako takový by měl v první řadě myslet na cestovní pojištění. Nicméně s ohledem na to, že digitální nomádi obvykle v zahraničí tráví delší dobu, je třeba pečlivě zvážit, jakou variantu dlouhodobého cestovního pojištění zvolit.
Například roční varianty cestovního pojištění — jako KOLUMBUS ABONENT od Kooperativy — jsou výhodné spíše pro ty, kteří vyjíždějí do zahraničí opakovaně, než pro někoho, kdo hodlá setrvat několik měsíců na jednom místě. Délka jednoho pobytu je totiž omezena (třeba na 45 dní), poté je třeba se vrátit zpět do ČR. Následně můžete opět vyrazit, ale ne každému se bude chtít tento výlet „domů“ absolvovat.
Pro delší pobyty je tak lepší se poohlédnout po výhodném dlouhodobém pojištění, které pokryje dobu plánovaného pobytu v zahraničí. Pokud odjíždíte z ČR na dobu delší než 6 měsíců, je také možné se odhlásit z tuzemského zdravotního pojištění. Je přitom ale třeba mít na paměti, že je nezbytné mít sjednáno zdravotní pojištění v zahraničí. Tato možnost platí i pro OSVČ.
Ať na práci z ciziny neproděláte
Digitální nomádství je skvělý způsob, jak spojit práci s cestováním a poznáváním. Ale není bez rizik — i zdánlivě banální nemoc či zranění může život v cizině řádně zkomplikovat a prodražit. Pro klidný život „digitálního kočovníka“ je tak dobré nešetřit na pojistných limitech zejména pro léčebné výlohy. Stejně tak je vhodné zvážit i připojištění odpovědnosti a zavazadel. Řada OSVČ navíc může ocenit například též pojištění odpovědnosti pro podnikatele, které pokryje případné škody způsobené samotnou prací.
Zdravotní rizika jsou jen jedním z mnoha „aspektů“ ditigálního nomádství. Možna i větší problematikou bývá psychologická rizika, se kterým se člověk, který dlouhodobě cestuje setká – a myslím si, že to potká kohokoliv, i ty, kteří za prací vyjedou do zahraničí. Má to i mnohá další proti, ale pro někoho je to hold životní styl :-). Docela pěkně to mají vystihnuto v tomto článku https://www.srovnator.cz/clanky/zivotni-styl-zvany-digitalni-nomadstvi/ .