Pažitka pravá je středomořská bylinka, kterou není problém pěstovat a roste i ve volné přírodě. Jak a proč ji využít v kuchyni. Která jídla může obohatit?

Pažitka pravá nebo také pobřežní (Allium schoenoprasum) roste především ve Středomoří, ale u nás ji najdeme i volně v přírodě (hlavně u vody). Většinou ji pěstujeme na záhoncích a na okenním parapetu. Rostlinka je velmi nenáročná a můžeme sníst i květ. Typická je svým cibulovým aroma.

Foto: Pixabay, Annette Meyer

Víceletá cibulovitá zelenina má duté listy a nafialovělé květy. Začíná růst už brzy na jaře. Nejvíce si jí můžeme na záhonku užít do konce června, pak se může začít zatahovat pod zem. Když rostlina začne kvést, stonek ztuhne a není tak šťavnatý a jemný. Jak šnytlík trhat? Rostlinu odstřihneme, konkrétně její vrchní část (zhruba třetinu). Postupně pomalu doroste.

Kde se vzala pažitka

Pažitka je velmi stará rostlina. Znali ji už ve starověku, nejspíš ale i dříve. Uvádí se, že v Číně používali šnytlík už před 5000 lety. Pažitka měla působit proti melancholii a její přítomnost měla odhánět nemoci a zlo. Dříve se svazky pažitky věšely do místností.

Co obsahuje pažitka

Z nutričního hlediska má pažitka především hodně vitamínů C, B2, a vitamin A a z minerálních látek pak železo, vápník, draslík, fosfor a síra. Šnytlík je plný éterických olejů a ty mají dobrý vliv nejen na trávení, ale i na tlak. Hodí se, i když potřebujete podpořit imunitu. Rostlina by měla mít protizánětlivé, antimikrobiální a protiplísňové účinky. Někdy se rozdrcená pažitka využívá i na spáleniny od slunce. Také působí jako přírodní repelent.

Jak využít pažitku v kuchyni

Pažitka se hodí do velmi širokého množství pokrmů. Od polévek, přes pomazánky, až po všemožné druhy druhých jídel a salátů. Nejlepší je, když ji využijeme čerstvou, dá se ale i zamrazit (vytvořit kostičky ledu společně s vodou). Na sušení se nehodí, protože ztrácí aroma.

Foto: Pixabay, congerdesign

Pokud ji použijeme v jídle, nemusíme tolik solit, pažitka nám s tím pomůže. Pažitkou jídlo nejen ozdobíme, ale i ochutíme. Aromatickou bylinu můžeme použít k sýrům, tvarohu, hodí se i k houbám, těstovinám, rybám a dalším druhům masa. Skvěle vypadá i chutná na vajíčkách všech možných podob.

Jak pěstovat pažitku

Pažitku je možné pěstovat po celý rok. Vysévat ji můžeme do skleníku nebo do truhlíku na parapetu už od února, v dubnu až květnu můžeme vysévat na záhon. Šest týdnů od výsevu trvá, než budeme moci sklízet pažitku. Její kvalitě pomůže přihnojování kopřivovou jíchou. Pak budeme mít pažitku k dispozici po celý rok.

Zdroje informací:
https://www.culinabotanica.cz/
https://www.bylinkyprovsechny.cz/
https://www.almanac.com/

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: