11 druhů základních zdravých potravin, které by neměly chybět ve vaší spíži, lednici a mrazáku
Strava by měla být pestrá. Přesto by v ní jako základ mělo být několik druhů trvanlivých potravin, které se budou hodit mít po ruce.
Česnek, cibule
Česnek a cibule patří mezi potraviny, bez kterých si řadu jídel nedokážeme představit. Kromě toho, že mají bohaté využití, jsou i plné nutričně důležitých látek. Hodí se i jako prevence a pomoc při různých nachlazeních, chřipkách. Jako třetí bychom sem mohli zařadit i křen.
Luštěniny
Luštěniny jsou důležité potraviny, které navíc dlouho vydrží. Ideální jsou v sušené podobě. Jejich trvanlivost v této podobě je velmi dlouhá, dokonce 10 a více let. Fazole, čočka, cizrna patří mezi výživné potraviny se spoustou živin (vlákniny, vitamín B, hořčík, železo). Než je budete zpracovávat, hodí se nechat máčet pár hodin ve vodě pro lepší stravitelnost.
Obiloviny
Rýže natural, pohanka, ovesné vločky by také měly patřit do takzvané „železné zásoby“. Jídelníček obohatí i další potraviny, jako špalda, bulgur. Těchto obilovin můžete mít zásobu, která určitě chvíli vydrží. Navíc je plná vitamínu B, hořčíku, manganu a je dobrým zdrojem vlákniny.
Semena, ořechy a jejich másla
Ořechy a semena jsou výbornými zdroji tuků. Představují ale i zásobárnu vitamínů, minerálů a vlákniny. Při dobrém skladování mohou tyto potraviny vydržet až čtyři měsíce. Variantou jsou i ořechová másla. Pokud jsou ořechy jejich jedinou složkou, patří v rozumné míře mezi zdravou variantu. Hodí se do spousty sladkých i slaných pokrmů, včetně nápojů.
Ryby, drůbež a maso
Maso obecně je třeba co nejdříve zpracovat. Jestliže ho ale zamrazíte, vydrží už déle. Především ryby představují velmi důležitou složku stravy.
Vejce
Zásobárnou důležitých látek je i vejce, které už nepatří mezi nevhodné pokrmy. Zásobárna bílkovin nabízí i řadu vitamínů a minerálních látek.
Ovoce a zelenina
Některé druhy ovoce a zeleniny vydrží při dobrém skladování poměrně dlouhou dobu. Pestrá zásoba ovoce a zeleniny je v jídelníčku velmi důležitá. Pokud nemáte dobrý sklep, můžete si ovoce a zeleninu zamrazit, případně usušit. Tyto varianty pak představují dobrou zásobárnu potravin bohatých na živiny.
Skvělou možností skladování potravin je i fermentace. Fermentovat můžete nejen zelí, ale i řadu dalších druhů zeleniny. Kvašená strava je důležitá pro zdravý trávicí trakt, snižuje záněty a má vliv na hladinu cukru v krvi.
Doma je dobré mít mrkev, celer, pokud máte možnost pěstovat něco na záhonech, vyplatí se kapusta (růžičková, kadeřavá) – tu pak můžete mít čerstvou i přes zimu. Rajčata můžete v létě usušit v troubě, dají se zavařit i skvěle chutná domácí kečup. Z ovoce pak jablka, skvělá jsou i sušená, z léta pak zamrazené jahody, borůvky, rybíz.
Jablečný ocet
Jablečný ocet má v domácnosti široké využití. Uplatnění najde v kuchyni při vaření, ale také jako úklidový prostředek. Jablečný ocet je zdravý a hodí se do dresinků, omáček.
Tuky
Už jsme se zmínili o tucích v podobě semínek a ořechů. Mezi další tuky, které se vyplatí střídat a využívat s rozmyslem patří máslo, sádlo, řepkový olej, olivový olej. Vždy je použijte podle způsobu přípravy pokrmu.
Med
Ve spíži se vyplatí i med. Nejenže s ním dosladíte různé kaše, dezerty a třeba čaj, ale také má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Proto se hodí v době nachlazení jako podpora imunity. Stále je ale dobré si uvědomit, že se jedná o cukr.
Bylinky, koření
Bylinky jsou v kuchyni velmi důležité. Jejich prostřednictvím se jídlo stává výraznějším a zajímavějším. Kromě toho mají bylinky prospěšný vliv na zdraví. A na co nezapomenout mít ve stojanu s kořením? Kmín, oregano, skořice, bobkový list, nové koření, pepř. Tyto bylinky mají vliv na trávení, záněty. Na zklidnění si můžete pěstovat v květináči na okně meduňku, nebo si ji nasušte. Neměl by chybět ani zázvor, i když v období nachlazení se vyplatí mít kousek kořene ve spíži.
Bez kterých zdravých potravin se neobejdete vy? Podělte se v diskuzi pod článkem.
Zdroj:
Healthline.com
health.usnews.com
Napsat komentář