Čtvrtý adventní týden bývá pro řadu lidí tím nejnáročnějším. Je přece ještě potřeba toho tolik stihnout. Ale když to nedopadne, stane se skutečně něco tolik hrozného? Chvil pohody je ale třeba si užívat do sytosti.

Už jste se setkali s blízkými a vydali se na prohlídku betlémů, nebo třeba strávili příjemný čas vyprávěním a smíchem při pečení? Dnes nabízíme další tvoření.

Polaz. Foto: Martina Boledovičová / Tradinář

Vytvořte si polaz

Že nevíte, co je vánoční polaz? Jedná se o staročeskou dekoraci zavěšenou ze stropu. Má tvar koule a je plná přírodních předmětů. Správně má viset od slunovratu, tedy od 21. prosince. Představuje slunce a má symbolizovat hojnost, zdraví. Je připomínkou starého pohanského svátku. Pochází ze slova „polazit“ neboli chodit po koledě.

Tuhle tradiční ozdobu si budete moci vytvořit při některém z rituálů, které si doma vytvoříte. Pustíte si koledy, byt provoníte olejíčkem z vánočního koření, případně pro dospělé doplníte sklenicí svařeného vína.

Polaz připomíná ježka, kterého dříve dostávaly děti k Mikuláši. Jednalo se o jablko, ve kterém byly napíchány na větvičkách různé druhy sušeného ovoce, oříšky, ale i napučelý hrách. Polaz je tak trochu větší variantou a představuje mohutnější dekoraci.

Kulatým základem bývalo jablko, brambora nebo těsto. Můžete využít ale i pomeranč, grep, mechovou nebo polystyrenovou kouli, kterou potáhnete látkou. Nejprve si udělejte dírku skrz kouli. Protáhněte jí provázek a na spodní části ho zakončete korálkem nebo mašlí. Na horní části nechte očko na zavěšení. Špejle si nastříhejte na půlky a navlékejte na ně dekorace. Jaké použijete, záleží na vás. Třeba sušenou kůru z pomerančů, mandarinek, kterou jste si ještě čerstvou vykrájeli malými vykrajovátky. Hodí se i sušené jablko, šípky, můžete využít různé mašličky. Dají se zapíchnout větvičky jehličnanů a další zelené ozdoby přírody.

Vyrábění polazu se může stát další činností, kterou budete pravidelně provádět.

Zdroj:

Wikipedia
Monika Kindlová, Martina Boledovičová, Tradinář, Smart Press, 2019
Milada Motlová, Český rok od jara do zimy, Fortuna Libri, 2010

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: