Pelyněk – symbol hořkosti a lidový lék na potíže trávicí soustavy
Pelyněk pravý je ve střední Evropě odpradávna využíván jako léčivá rostlina a koření. Navíc symboliku „hořký jako pelyněk“ už mu asi nikdo neodpáře. Nevypadá dobře, výrazně voní, hořce chutná, zato ho můžete těmito způsoby využít pro zdraví.
Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je vytrvalá bylinky, která dorůstá až 120 cm. Má žluté květy. Rostlina se pěstuje uměle a v přírodě ji najdeme na opuštěných místech – rumištích, skalnatých stráních, smetištích, na náspech a podél cest. Pelyněk pravý je původem z Evropy roste i v různých podnebích, včetně částí Asie, Afriky, Jižní Ameriky a Spojených států.
Obsažené látky v pelyňku pravém
Hlavní složkou silice pelyňku jsou chamazulény, thujol, seskviterpenové laktony (kandiden, felandren), třísloviny, flavonoidy, hořké sesquiterpenlaktony (absinthin a anabsinthin). Pozor si je ovšem dát na thujon, protože ve vyšších dávkách je toxický, vyvolává závratě a křeče. V době zralosti je silice nejsilnější.
Pelyněk pro zdraví
Hořčiny jsou velmi důležité především pro trávicí soustavu, protože podporují vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluče. Pelyněk se osvědčil v případě nechutenství, mírných žaludečních, střevních a žlučníkových potížích. Droga z pelyňku se také využívala proti střevním parazitům, ale i na podporu menstruace (proti bolestem).
Pelyněk se využívá pro zmírnění bolesti a protizánětlivé vlastnosti. Obsažený chamazulen působí jako antioxidant a přispívá ke zvládání oxidačního stresu.
Pelyněk ale také obsahuje thujon, protože nejspíš blokuje kyselinu gama-aminomáselnou (GABA), neurotransmiteru, který na centrální nervový systém působí uklidňujícími účinky.
Absint a pelyňková vína
Éterický olej z pelyňku je součástí alkoholu, který provází špatná pověst. Francouzský likér, absint, byl velmi populární u umělců 19. století. Při dlouhodobé konzumaci má velmi negativní vliv na lidský organismus a po určitou dobu byla jeho konzumace dokonce zakázána.
Pelyňková vína jsou hroznová vína s výluhy z pelyňku pontického a éterický olej s thujonem v nich prakticky není.
Pelyněk jako koření
Pelyněk v podobě listů se přidává do jídel hlavně k masům, aby podpořily lepší trávení. Dává se ho ale jen velmi málo.
Která část pelyňku se sbírá
Pro využití na zdraví se sbírá nať: horní části výhonů (ne úplně rozkvetlé) a listy. Sběr se provádí od května do srpna. Suší se ve svazku ve stínu, nebo uměle při teplotě do 40 °C. Většinou se využívá ve formě nálevu.
Měli byste vědět
Pelyněk obsahuje neurotoxin thujon. Proto je potřeba pelyněk pravý konzumovat velmi opatrně. Nevhodný je dlouhodobě a užívat ho, nebo přidávat do jídla je skutečně třeba ve velmi malém množství. Nevhodný je pro osoby se vředy. Nevhodný je také pro těhotné, kojící a malé děti.
Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství, 2010
Napsat komentář