Cestování po západních Čechách – Mariánské Lázně a Františkovy Lázně
Po Karlových Varech, Lázních Kynžvart a Bečově nad Teplou a řadě dalších zastavení míříme do Mariánských Lázní, Chebu a Františkových Lázní.
Mariánské Lázně působí proti dynamickým Karlovým Varům hodně uklidňujícím dojmem. Hlavně díky velkému parku uprostřed. Spousta zeleně a laviček, zákoutíčka a fontány. Kolem parku nádherné budovy starých lázní a kolonád a také obchodní čili turistická třída. Luxusní butiky a restaurace jsou v pravidelných intervalech střídány vietnamskými krámky s oblečením. V infocentru si můžete vzít leták s úkoly a vyzkoušet si test o slavných návštěvnících lázní, ale je opravdu těžký.
V parku je pár let novinkou fotogenický koutek „Setkání mocnářů“, sousoší dokládající, že se tu potkal císař Franz Josef I. a anglický král Eduard VII. Ale úplně nejfotografovanějším místem je Zpívající fontána na vrcholu kopce, která každou lichou hodinu tryská podle hudby. Na webu je rozpis, kdy je která skladba. Petr Hapka složil první melodii přímo pro fontánu, ostatní skladby jsou půjčené z klasiky (Verdi, Vangelis, letos prvně i Karel Gott…). V 21,00 a 22,00 jsou ještě poslední mimořádné produkce, nasvícené v barvách. Městem jezdí i turistický vláček, ale jenom do 16,00…
Náměstíčku vévodí skupinka středověkých kupeckých domků, tzv. Špalíček, který tu zůstal z 13. století. V infocentru nabízejí také unikátní prohlídky historických střešních krovů ze 14. století, ale je nutná rezervace.
Městem Cheb procházely dějiny. Svědčí o tom nejen krásné náměstí, ale i starý hrad. Ten nechal postavit císař Fridrich Barbarossa ve 12. století a dnes z něj zbyly jen hradby, Černá věž a především unikátní kaple. Ta je výjimečná hlavně tím, že je patrová, v přízemí je románská a v patře gotická.
Cheb se dost neslavně proslavil tím, že v něm byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. V domě, kde k tomu došlo, bylo zřízeno jedno z prvních muzeí – pro velký a morbidní zájem občanů. Letos má vstupné zdarma, a tak si můžete prohlédnout Valdštejnovu postel, sedlo i halapartnu, kterou byl propíchnut.
V rámci akce Karlovarského kraje pro příspěvkové organizace má vstupné zdarma i chebské Retromuseum, kde si návštěvníci můžou zavzpomínat na věci každodenní potřeby z let minulých, leccos možná ještě stále mají na chalupách a stále funguje. Nyní v muzeu probíhá výstava oblečení značky Jitex z let 1949-1989…
Trochu z jiného soudku je návštěva zámku Valeč. Tenhle státní zámek vypadá zvenčí krásně, protože se usilovně rekonstruuje od roku 1976, kdy vyhořel. Střecha a fasáda už je hotová, teď jsou na řadě vnitřní prostory. Jestli tudíž chcete vidět přezdobené zámecké interiéry, zkuste Kynžvart. Valeč místo toho nabízí velký park a lapidárium soch z dílny barokního umělce Matyáše Bernarda Brauna, který si udělal jméno na Kuksu. Lapidárium, zajímavě nasvícené a doplněné hudbou, je skutečným lákadlem Valeče.
Františkovy Lázně jsou nejmenšími z lázeňského trojúhelníku. Ale jejich centrum je také nejupravenější – celé je laděné do žluto-bíla. (Až na městské divadlo, které je bílo-modré.) Sady s lavičkami nabízejí stín a odpočinek, můžete se svézt tzv. Frantovláčkem, který vás protáhne kolem pěti, šesti nejvýznamnějších lázeňských hotelů (které vláček nejspíš sponzorují). Povinná je fotka u sošky malého Františka, kdo se ho dotkne, do roka se mu narodí chlapeček, takže opatrně. Najdete tu pochopitelně pomník Goetha i Františka Josefa I., po kterém se lázně jmenují, a také velký aquapark. Specialitkou je meteorologický sloup, který ve městě stál od roku 1882 a znovu byl obnoven v roce 2007.
Na hlavní třídě se také seznámíte na panelech s nápadem hromadné nominace skupiny 11 evropských lázní do seznamu UNESCO. Český lázeňský trojúhelník podal nominace v lednu a nyní čekají na hodnotitele a úkoly, které musí splňovat. Nezbývá než držet palce…
První díl – Karlovy Vary
Druhý díl – Bečov nad Teplou, cínový důl
Třetí díl – Krásno, Lázně Kynžvart
Napsat komentář