Také vás štve přeslička rolní na záhoně? Tahle rostlinka je ale také užitečná. Využívá se nejen na zahradě, ale také jako léčivá rostlina. Co se o ní vyplatí vědět?

Přeslička rolní (lat. Equisetum arvense) je druh z třídy přesličky (Equisetopsida), která se dá zaměnit s přesličkou bahenní, která je jedovatá. Podobně se také nevyužívá přeslička lesní. Přeslička rolní má postranní větvičky delší než tmavší začátek větvičky a směřují nahoru.

Přesličce rolní se lidově říká kočičí ocas, kartáč, přeslice nebo třeba štětka. Objevuje se na vlhčích prostorech, na polích, cestách a podobně.

Přeslička rolní

Nutriční hodnoty

Přeslička obsahuje především poměrně vysoké množství kyseliny křemičité a křemičitany, deriváty kyseliny kávové, dále draslík, vápník, mangan, hořčík a fosfor. Ve složení rostliny nechybí fytosteroly, vláknina, tanin, alkaloidy, glykosidy, flavonoidy, stopy alkaloidů, z vitamínů je to pak vitamín A, E a C.

Využití pro zdraví

Přesličku rolní tradiční využívá rakouská lidová medicína v podobě čaje jako močopudný prostředek pro léčbu ledvin a močových cest, dny, a také ke koupelím, kde pomáhá pohybovému aparátu, revmatismu.

Přeslička působí proti infekcím, využívá se na podporu hojení ran. Protizánětlivé působení prokazují také různé studie. Prokázalo se, že fenolické sloučeniny, skupina silných antioxidantů, zpomaluje oxidační poškození buněčných membrán. Křemík a antioxidanty jsou zodpovědny za posílení stavu kůže, vlasů a nehtů.

Vypadá to, že přeslička prospívá kostem, vědci se domnívají, že důvodem by mohl být obsažený křemík.

Aby se využily její léčivé účinky, je třeba připravit odvar. Kromě výše uvedeného se také využívá ke zmírnění silné menstruace, ale také při krvácení z nosu .

Měli byste vědět

Přeslička rolní není vhodná pro děti, v těhotenství ani při kojení. Vnitřně se nesmí používat dlouhodobě ve větších dávkách. Nevhodná je také při potížích se srdcem.

Při proplachování močových cest se pije jeden hrnek čaje 3x denně. Tuto dávku je potřeba doplnit o dostatečný přísun dalších tekutin.

Sběr a sušení přesličky

Při sběru je třeba dbát na výběr skutečně pouze přesličky rolní. Pokud si nejste jisti, určitě ji nesbírejte.

Zelené lodyhy bez oddenku se sbírají od června do října, spodní části lodyh se nevyužívají. Rostlina se suší na vzdušném a suchém místě, ideálně na platě v nepříliš vysoké vrstvě. Musí pořádně vyschnout, aby neplesnivěla. Pokud ji dáte do sušičky, neměla by teplota přesáhnout 40 °C. Usušená rostlina má zelenou barvu. Pak ji můžeme uchovávat ve vzduchotěsné sklenici.

Využití přesličky na zahradě

Přesličku můžeme díky jeho obsahu křemíku využít na zahradě posilující hnojivo ke všem druhům rostlin. Stačí v kbelíku nať přesličky zalít vodou a počkat, až zkvasí. Výsledné hnojivo je potřeba naředit v poměru 1:10.

Ekologická domácnost může využít přesličku i k drhnutí nádobí.

Zdroj:
Wikipedia
Magdaléna Staňková-Kröhnová, Bylinky pro děti a maminky, Grada 2009
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství 2010
https://www.healthline.com/nutrition/horsetail

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: