Mochnu husí nejspíš znáte jako nepříjemný plevel. Tahle poléhavá rostlina se ale využívá i v lidové medicíně na uvolnění křečí, při zánětech. Poradíme, kdy po této bylince sáhnout a jak ji využít.

Mochna husí (Potentilla anserina) je docela obvyklou rostlinou, kterou najdeme na zahradě, polních cestách, v lese. Tento nepříjemný plevel je typický svými plazivými šlahounovitými výběžky.

Foto: Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Mochnu husí můžete znát i pod lidovými názvy, jako husí kvítko, husí mošnička, husárka, návesníček, žebříček, sedmizámková bylina. Příbuznou rostlinou je mochna nátržník, která má ale jiný tvar listů a čtyři okvětní lístky. Tato mochna ale obsahuje vyšší množství tříslovin a pro citlivé osoby může představovat riziko žaludečních potíží. Jinak se ale také v lidové medicíně využívá při lehkých zánětech žaludku, průjmech.

Nutriční využití mochny husí

Mezi nejvýznamnější složky této byliny patří třísloviny (ellagitaniny), které pro své množství působí mírnými účinky. Dalšími složkami jsou i flavonoidy, hydroxykumariny, fenolkarbonové kyseliny, polyprenoly, fytosteroly.

Vliv mochny husí na zdraví

Z léčivých účinků mochny husí se využívá díky triterpenoidům protikřečového působení, tyto složky mají také vliv při průjmových onemocněních. Čaj z této bylinky si můžete připravit i při žaludečních a střevních zánětech. Protikřečového působení se třeba využívá také při menstruačních bolestech. Rostlina se využívá také k vyplachování dutiny ústní a nosohltanu při zánětech sliznic. Mochna husí podporuje tvorbu žluči. Povzbuzuje chuť k jídlu, chrání sliznici trávicí soustavy. Působí protizánětlivě.

Zevně se čaj z byliny přikládá na zánět v kůži, má stahující účinky, takže přispívá ke zklidnění.

Sběr mochny husí

Z rostliny se využívá nať těsně před rozkvětem nebo v době květu, což většinou bývá v květnu až červnu. Připravuje se čaj – jedna až dvě čajové lžičky natě se přelijí vařící vodou, 10 minut se luhuje. Popíjí se mezi jídly, případně kloktá. Vždy se připravuje čerstvý.

Zdroj:
Wikipedia.org
Rxlist.com

Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství, 2010

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: