Nemůžete zhubnout? Pomůže vám našich 9 pravidel
Už jste vyzkoušeli řadu diet a stále se nedaří zhubnout? Nebo jste kila ztratili a zase brzy nabrali? Možná jste si nevybrali tu správnou změnu stravy. Co dodržovat, abyste zhubli?
1. Správný výběr diety
Při hledání metod, jak rychle zhubnout, má smysl především hledat ten správný způsob hubnutí. Při výběru diety je potřeba vycházet ze zdravotního stavu, potřeb těla a jeho chování.
Dělená strava může představovat trochu stereotypní stravování. Je založena na dělení na stravu se sacharidy, stravu s bílkovinami a na neutrální.
Mezi méně pestré stravy patří i paleo dieta. Je založena na mase, rybách, mořských plodech, semínkách, ořeších, vejcích, zelenině, ovoci a bylinkách.
Například pro ketogenní dietu hovoří rychlé úbytky váhy. Keto dieta není šoková, má pomalý nástup. Bílkoviny zasytí a chuť k jídlu je menší, proto nemá člověk velký pocit hladu. Nevhodná je pro osoby s dědičným nebo metabolickým onemocněním.
2. Poctivá a pestrá strava
Strava by měla být složena z kvalitních surovin a důležité je sledovat i její pestrost.
3. Dostatečné a pravidelné jídlo
Když se člověk málo nají, zdraví to právě neprospívá. Výjimky jsou půsty nebo lépe přerušované půsty, které ale mají svá pravidla, která je třeba dodržovat.
Stravovat by se měl člověk pravidelně. Protože ale každému vyhovuje jiný systém, měl by si každý stanovit vlastní organizaci jídla. Někdo nepotřebuje snídani a stačí mu důkladně se najíst dvakrát denně. Někomu jinému zase vyhovují tři jídla a dvě svačiny. Důležitá je pravidelnost, aby se naučil organismus dobře hospodařit.
4. Zrádný glykemický index
Glykemický index se označuje zkratkou GI a často je mu přisuzována nadměrná váha. Vypovídá o rychlosti vstřebávání sacharidů do krve. Sacharidy mohou být vhodné (vstřebávají se pomaleji) a nevhodné. Při rychlém absorbování může dosáhnout glykemie (hladina krevního cukru) po jídle škodlivých vysokých hodnot. Mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem (méně než 55) patří třeba maso, vejce, zelenina. Střední index (56-69) vykazují například luštěniny, těstoviny, rýže, vločky. Vysoký glykemický index (více než 70) mají sušenky, bramborová kaše, hranolky, bílý pšeničný chléb, červený meloun, dýně.
Přítomnost bílkovin, tuků a vlákniny glykemický index snižuje. Šťávu z ovoce tedy kvůli fruktóze není vhodné popíjet příliš často, na rozdíl od pojídání kousků ovoce v rozumné míře. Zavádějící údaj najdeme třeba u zmrzliny, která má nízký glykemický index, ale ve většině případů zdravá není. Hodnotu GI je tedy vhodné brát jen jako jeden z několika ukazatelů.
5. Jídlo si užívejte a nevyčítejte
Odborníci na výživu doporučují jíst pomalu a s radostí. Pokud výjimečně „zhřešíte” a dopřejete si nějaké to vybočení z vhodné stravy, určitě nemá smysl si ho vyčítat. Tělu spíš uškodíte.
6. Dostatečný pitný režim
Důkladný pitný režim je základem každého směru hubnutí. To, kolik potřebujete vypít, je velmi individuální. Orientovat se můžete podle barvy moči, která nemá být tmavá a zapáchat. Obecně se doporučují zhruba 2 litry denně, přičemž v létě by množství mělo být vyšší.
7. Pravidelný pohyb
Že by se měl člověk pohybovat, je samozřejmé. Důležité je však vybrat pohybovou aktivitu, která člověka nebude stresovat a tím škodit. Může se jednat o jízdu na kole, plavání, posilování, ale i o jógu nebo procházky a turistiku. Sport pomáhá v rozumné míře. Přehnanou výkonností tělu většinou moc také neprospějete.
8. Dostatečný spánek
Spánek má pro organismus obrovský význam. Podle vědců je optimální dobou 8 hodin. Spánek by přitom měl být nejen pravidelný, ale také v dobře větrané místnosti a bez povzbuzujících látek před spaním. Epidemiologické studie dávají do souvislosti dostatečnou dobu zdravého spánku a prevenci obezity.
9. Kontrolujte svůj zdravotní zdravotní stav s odborníkem
Pokud se rozhodnete pro radikální změnu váhy, je vhodné zkonzultovat postup s odborným pracovníkem (specialistou na výživu, praktickým lékařem). Zajímavým orientačním bodem pro vás také může být index tělesné hmotnosti (BMI). BMI kalkulačka vám na základě udání váhy, výšky a pohlaví sdělí, jak na tom jste. Orientovat se podle ní mohou dospělí, nevhodná je pro osoby s vyšším objemem svalů, nebo také pro těhotné ženy.
Já bych také ráda zhubla. Bohužel mám problém s tím, že dlouho nevydržím se cvičením. Nejdýl jsem to vydržela asi měsíc, takže nic moc 😀 . Upravila jsem si proto alespoň jídelníček, snažím se chodit na dlouhé procházky, abych měla alespoň nějaký pohyb a teď nově zkouším koktejly od Herbalife, které jsem si objednala z produkty.herbalife.cz/regulace-hmotnosti/formula-1-o . Jsou dobré a hlavně plné bílkovin, takže po nich nemám vůbec hlad.